Explainer video (film wyjaśniający), jako czynnik wpływający na decyzje w procesie zakupowym

Czasy, w których kupujemy poważany produkt w oparciu jedynie o cenę i krótki opis producenta zawarty na stronie już dawno minęły. Podejmując decyzję zakupową kierujemy się szeregiem czynników wynikających z samej natury produktu, ale i również uwarunkowań stricte decyzyjnych.
Możemy więc wyróżnić i prześledzić główne punkty akcji, które wykonują konsumenci:

    • szukają opinii o danym produkcie na forach, portalach, w zasobach YouTube, grupach Facebook;
    • sprawdzają jak wyglądają recenzje produktu w porównywarkach cenowych, na stronach sklepów i innych źródłach opinii;
    • analizują system gwarancyjny danego producenta;
    • analizują poradniki oraz instrukcje użytkowania dotyczące danego produktu;

Szczególnie interesujący jest końcowy punkt, gdyż w ostatnim czasie stale zyskuje na znaczeniu. Dlaczego? Najprościej będzie posłużyć się konkretnym przykładem.

Załóżmy, że kupujemy aparat fotograficzny. Wiemy już z forum i portali branżowych, że wybrane przez nas modele o określonej specyfikacji jest potencjalnie dobrym zakupem. Mają one również pozytywne opinie użytkowników zarówno w kwestii samego sprzętu jak i systemu gwarancyjnego. Wchodzimy więc na strony producentów w celu dalszej analizy i tutaj spotyka nas często niemiłe zaskoczenie w postaci ściany mało zrozumiałego tekstu. Na tym etapie jako konsument zaczynamy proces “deszyfrowania” informacji, co wyprowadza nas poza obszar strony danego producenta.

Trafiamy więc na kolejne poradniki, kolejne branżowe portale, a także strony konkurencyjnych producentów. Na tym etapie jako klient dostajemy dawkę wiedzy, której do końca jeszcze nie rozumiemy i jeśli na którejś ze stron konkurencji trafimy na materiały informacyjne w bardziej przystępnej dla nas formie, mogą one wpłynąć na nasz proces decyzyjny. Jakie to mogą być materiały? Najbardziej przyswajalną formą przekazu informacji jest film, a w tym konkretnym wypadku będzie to explainer video, czyli tzw. film wyjaśniający bądź też film instruktażowy. Tego typu zasoby wiedzy pozwalają w szybki sposób poznać sam produkt, sposób jego użytkowania, a co najważniejsze poznać samego producenta. Jeśli taki film zaspokaja nasze potrzeby informacyjne i jednocześnie rozwiewa nasze obawy, jesteśmy bardziej skłonni do zakupu danego produktu.

Podsumowując: Posiadanie bazy wiedzy dotyczącej naszego produktu w formie krótkich i skondensowanych materiałów filmowych szybko staje się działaniem niezbędnym w nowoczesnym systemie przed i posprzedażowym. Czas, jaki mamy, aby utrzymać atencję użytkownika na naszej stronie stale maleje. Podobnie jest z filmem, jeśli nie będzie angażować użytkownika od pierwszych sekund to nie możemy liczyć na to, że dotrwa on do jego końca. Bardzo ważne jest więc, aby nasza strategia filmowa była dobrze przemyślana od samego początku.